sobota 19. ledna 2019

Dell Power Edge T110 II - Upgrade z SAS disků na SSD

Daný server obsahuje RAID řadič PERC H200A, kabely kterými jsou připojeny SAS disky jsou kompatibilní s normálními SATA disky.

Obyčejné 3,5" disky jsou použitelné v pohodě včetně mechanického usazení, u 2,5" disků je potřeba použít redukci na velikost 3,5". Protože server neobsahuje žádný slot kam by šly 2,5" disky přišroubovat je potřeba redukce s 2,5" disky správně usadit do stávajících rámečků.

Rychlé porovnání rychlostí disků pomocí Crystal Disc Mark:

Staré SAS disky - RAID1


Nové SSD disky (Samsung 860 PRO - 1TB) - RAID1

Ze 4 SAS disků byly vyměněny 2, tj. na řadiči jsou teď zapojeny 2x SATA SSD Samsung na systém a 2x SAS DELL (Toshiba)  na zálohy. Řadič s tím problém nemá.

Edit:
Starší testy disků jen pro inspiraci:
Starý 80GB SATA  1,5 Gb/s

Novější 80 GB SATA 3 Gb/s

2ks 80 GB SATA 3 Gb/s v RAIDU 0 - jak vidno opravdu to funguje :-)
Cca 3 roky starý Seagate 1 TB SATA 3 Gb/s

Zhruba stejně starý Seagate stejný model ale 500GB SATA 3Gb/s - zajímavé porovnání s tím 1TB, který je z větší části zaplněn




2,5" SSHD 500 GB 3Gb/s -5400 ot. a 8 GB NAND MLC - zázrak se nekoná, spouštění systému a některých aplikací je sice svižnější ale nic víc.


A pro pobavení - SSD Kingston 8 GB SSDNOW 100 z roku 2010.
















































čtvrtek 17. ledna 2019

MikroTik a hláška: bridge port received packet with own address as source address (xx:xx:xx:xx:xx:xx), probably loop

Setkal jsem se již několikrát s touto hláškou v logu a vždy byla na vině duplicita MAC adres v síti které na sebe viděly..
Většinou  tento problém vzniká při vytváření Bridge kdy nově vzniklý bridge si  přebírá adresy z existujících interface, přesněji řečeno si většinou bere MAC adresu z wlan rozhraní.

Typickým příkladem kde se tento problém vyskytuje je např. CAPSman kdy rozhraní CAP interface na řídícím  mikrotiku má stejnou MAC adresu jako wifi karta na vzdáleném mikrotiku - což je v pořádku neb je to v podstatě vzdálený interface a na daném zařízení je samotný wlan interface softwarově vypnutý, ale pokud  na vzdáleném zařízení  je vytvořen bridge který si při vytváření vezme   MAC adresu wlan rozhraní, rázem máme zaděláno na onen problém.

Trochu zákeřné je to v tom, že při samotné konfiguraci to žádnou chybu nenapíše ( platí pro aktuální verzi 6.43.8) CAPSman se normálně spustí a komunikuje, problém se projeví až v okamžiku kdy se nějaké zařízení na onen vzdálený  mikrotik bezdrátově připojí, a začne komunikovat. V tom okamžiku přijde na řídící mikrotik provoz s MAC adresou která již existuje na řídícím mikrotiku a v logu vyskočí daná hláška.

Při troše šikovnosti to jde opravit i vzdáleně. Nejjednodušší by bylo změnit MAC adresu bridge, což bohužel nejde,  takže si musíme vytvořit nový bridge kde bude vygenerovaná jiná MAC adresa, do tohoto bridge přesuneme všechny interface z starého bridge, starý smažeme a nový přejmenujeme na původní název.
Samozřejmě pozor na to ať se přitom neodřežete :-) tj. před přesunem přívodního interface je třeba na novém si buď vytvořit adresu popř. rozjet DHCP klienta - záleží na dané konfiguraci sítě.