Jedná se o obyčejný jedno diskový NAS umožňující instalaci až 3 TB HDD. Má klasické webové rozhraní pro základní ovládání a možnost připojit přes USB tiskárnu nebo třeba flahku.
Až potud obyčejná nudná NASka vyjímečná snad jen tím, že od svého uvedení na trh na ni nebyl vytvořen novější firmware a na webu je dostupný (k 5.10.2017)stále jen ve verzi 1.00 z roku 2011. Nu což na základní věci stačí a se stabilitou jsem za celou dobu běhu žádný problém nezaznamenal.
Ta pravá legrace začíná v okamžiku když na stávajícím HDD začne docházet místo a je potřeba ho vyměnit za větší.
Řeklo by se - obyčejná věc. Stáhnu data - vypnu - vyhodím starý HDD - namontuji nový - zapnu a ve webovém rozhraní na mě vyskočí info, že byl detekován nový HDD - zkontroluji název svazku - naformátuji a nakopíruji zpět data. Jednoduché.
No a přesně takhle to nefunguje.
Po výměně disku a zapnutí NASky se totiž nestane vůbec nic. Není dostupná na své původní IP adrese ani si nevyžádá novou z DHCP.
Můžete tak vrazit jiný HDD v domnění, že si s novými disky nerozumí. Můžete ji zapnout úplně bez disku. Výsledek je stejný - ŽÁDNÝ.
Nastává čas na čtení manuálu a zjištění jednoduché skutečnosti - instalace nové NAS nebo i její oprava se vždy dělá přes dodávanou sw utilitu. To jako fakt.
Proč to tak je zjišťuji za malý okamžik. Pro instalaci je potřeba při zapínání NAS přidržet tlačítko Reset dokud se nerozsvítí kontrolka HDD, dál už postupovat dle obrázkového návodu v daném sw. Zpočátku vše funguje, NASka si sosne novou IP, sw si ji vyhledá, člověk ji potvrdí, vše je OK a zhruba za 2 minuty vyskočí hezká hláška, že TFTP přenos selhal.
Tím pádem jsme doma. Vyřešíme nefunkční TFTP přenos který blokuje ESET a rázem vše funguje. Tedy samozřejmě až poté co si NAS stáhne sw pro své fungování a nainstaluje ho. Kam? No samozřejmě na nový HDD.
Ano. Naši asijští soudruzi zřejmě v rámci šetření usoudili že je zbytečné cpát tam tak velkou paměť aby se tam vešel celý systém, když stačí nějaký bootloader se základem kdy se stisknutím tlačítka Reset ve správné chvíli aktivuje ftp klient a zbytek systému se instaluje na HDD.
Řešení je to funkční byť trochu pracné a zdlouhavé ale člověk to nedělá zas tak často a je potřeba brát v potaz daná NASka patří cenově spíše ke dnu, takže opět se jen potvrzuje staré přísloví - něco za něco.
Žádné komentáře:
Okomentovat