čtvrtek 11. listopadu 2021

Mikrotik - aneb když nemáš PoE tak napájej drátek

 Dostal jsem od někoho starý MikroTik RB750 co se ho při úklidu zbavoval. Doma jsem ho vyresetoval, nahrál poslední FW a uložil do skříně na hromádku testovacího HW

Nějakou dobu tam odpočíval a dnes jsem potřeboval rozchodit jednu problémovou IP kameru, takže jsem ho vytáhl, připojil adaptér, nakonfiguroval jako obyčejný router a připojil kabel  z ETH1 do mikrotiku RB2011 co mám na stole.

V tom okamžiku zhasnul.  Když jsem kabel vytáhnul, tak milý mikrotik začal nabíhat. Zkusil jsem to znovu - stejný výsledek, zkusil sem ho do portu 2 - zase zhasnul, po vytažení opět nabíhal.  Lehce zmaten jsem vyzkoušel porty 3,4 a 5. Tam vše v pořádku. 

Byl jsem si jist, že když jsem ho dával do skříně, tak všechny porty byly OK, a teď tohle. Chvilka laborování a hle porty fungují pokud připojím NTB. 

Blik, cvak - žárovka. 

Připojím port 1 do mé RB2011 ale do 100 Mbit portu a hurá - funguje. Zajímavé. Rozebrat a podívat na zapojení. Hlavou proletí myšlenka a vzápětí zapadne - blbost. 

Krabička je rozdělána. Nebyla to blbost. Myšlenky na doby dřevního bezdrátu jsou zde a z hloubi mozku se vynořuje vzpomínka na první setkání s homemade PoE. 

V tomto případě někdo využil toho že daný RB je pouze 100Mbit tudíž jsou aktivní pouze 4 dráty a další 4 jsou volné. Jako by Mikrotik k něčemu takovému přímo vybízel, protože při bližším ohledání člověk zjistí že piny 7+8 jsou spojeny se zemí a tudíž stačí spojit 4+5 na plus pól zdroje a ejhle máme pasívní PoE přímo v zařízení. Jen by to pro příště chtělo popsat, ať člověk nedělá na nějakém připojeném zařízení dýmovou zkoušku.




Žádné komentáře:

Okomentovat